Home / Aktivnosti / Nedelja mentalnog zdravlja u Sremskoj Mitrovici

Oktobar obiluje značajnim datumima, a međunarodni dan mentalnog zdravlja je jedan od važnijih za naš Caritas. Već punih pet godina mitrovački Caritas sprovodi licenciranu dnevnu uslugu u zajednici, jedinstvenu u Sremu, dnevni boravak za osobe sa mentalnim oboljenjima i intelektualnim poteškoćama te je za nas ovaj datum posebno važan.

Zbog aktuelnih događaja u društvu odlučili smo da obeležimo Nedelju mentalnog zdravlja o realizujemo kampanju “Hajde da pričamo o mentalnom zdravlju” kao Festival mentalnog zdravlja pa smo u nedelji u kojoj se obeležava ovaj značajan datum realizovali čitav niz aktivnosti kojom smo podigli svest o važnosti ovog segmenta našeg života, promovisali mentalno zdravlje u cilju unapređenja zaštite mentalnog zdravlja ali i položaja osoba sa mentalnim smetnjama te rušenju stigme.

Stoga smo u saradnji sa Zavodom za javno zdravlje koje se priključilo kampanji i direktorima srednjih škola u našem gradu organizovali čitav niz predavanja radioničkog tipa tako da je oko stotinu mladih srednjoškolskog uzrasta sa desetak profesora, pedagoga i psihologa učestvovalo u njima.

Na slikama gore možemo videti tri odeljenja SMŠ, dr Bojanu Canjar iz Zavoda za javno zdravlje koja je upoznala đake sa podatkom da adolescenti najčešće oboljevaju od depresivnih i anksioznih epizoda te da je nakon pandemije COVIDa procenat mladih sa ovim problemima skočio za 5% tako da svaki treći mladi čovek pokazuje simptome depresije i anksioznosti.

Zanimljivo predavanje sa aktivnim učešćem profesora održano je u Prehrambeno šumarskoj i hemijskoj školi gde su bila prisutna dva odeljenja viših razreda.

U Mitrovačkoj Gimnaziji održali smo predavanje pred tri odeljenja društveno-jezičkog smera sa kojima smo uradili test Koliko znaš o depresiji? i na žalost od vraćenih popunjenih testova, možemo zaključiti da je znanje o najčešćoj mentalnoj smetnji vrlo skromno što je veoma važan pokazatelj u kom pravcu treba raditi. Mlade treba edukovati o mentalnom zdravlju, razgovarati sa njima i motivisati ih da češće o ovome govore, skidati tabu sa teme kako se osećaju vezano za razne traumatske situacije iz sredine, zajednice i društva koje ih okružuje.

Nakon svih traumatskih majskih događaja, lockdowna za vreme pandemije, rata u Ukrajini, sada i na Bliskom istoku, masovnih femicida i scena zločina i nasilja u našem gradu, mladi ljudi svakako u sebi razvijaju emocije i reakcije na sve ovo. Jedini je problem što ih niko o tome ne pita, ne traže da govore o tome, kakav uticaj ima na njih itd.

Zato smo u okviru centralnog događaja Festivala mentalnog zdravlja održanog 10.oktobra u Gradskom parku pozvali naše sugrađane da dođu i popričaju sa nama o tome kako se osećaju. Okupani miholjskim suncem, uz divne zvuke terapijske keltske harfe i rav vasta naše saradnice prof. Dragane Filimonović, uz kaficu i kolačić, sedeli smo i razgovarali na ovu temu. Sugrađani su zastajali, dali smo im info listove i brošure u kojima mogu više saznati o ovoj temi i bili prijatno iznenađeni da se neko “najzad”pozabavio ovom tako važnom temom. Većina sugrađana su bili stava da se mentalno zdravlje nacije kao i problemi sa nasiljem “guraju pod tepih”, a da nam se sve pre ili kasnije vrati i “obije o glavu”.

Kao i obično, jednostavni stavovi ljudi su često istiniti. Ne suočavamo se sa problemima i zatvaramo oči pred njima misleći da neće baš nas, ali na žalost, ko sadi nasilje, netoleranciju i isključivost u stavovima, dijalogu, izborima…ne može očekivati da živi u društvu ljubavi, razumevanja i tolerancije.Naš zadatak je da kroz socijalizaciju osoba sa mentalnim oboljenjima, normalizaciju društva u kome svi imaju podjednaka prava na izbore, stavove i život poput većine, društvo bez tabua i stigmatizacije onih koji su osetljiviji, drugačiji i ranjiviji. Samo takvo društvo biće društvo bez straha, nasilja i brutalnosti.

Takvo društvo želimo za našu decu i sva naša pokoljenja.

Naši sugrađani su mogli i pogledati slike naših korisnika koje su bile izložene u parku, a takođe ko je želeo mogao je isprobati neopisiv uticaj vibracija i zvuka terapijskog instumenta rav vast koji se već nekoliko meseci koristi u eksperimentalnoj radionici kod nas u Dnevnom boravku gde uz pomoć vibracija i disanja pomažemo relaksaciji korisnika i smanjenju farmakoterapije.